Sprzedajemy powietrze nad gruntem
Cena działki budowlanej zależy od tego, co plan zagospodarowania pozwala na niej wybudować. Ważna jest też lokalizacja
Daniel Puchalski - szef Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International
Rz: Kto w tej chwili sprzedaje grunty?
Daniel Puchalski: Indywidualni właściciele ziemscy, którzy stwierdzili, że to już jest właściwy moment na sprzedaż np. dlatego, że właśnie otrzymali warunki zabudowy dla gruntu. Druga grupa to inwestorzy korporacyjni, którzy do tej pory inwestowali w grunty, przekształcali je w działki budowlane i po osiągnięciu odpowiedniego wzrostu zdecydowali się na sprzedaż. Pozostali to deweloperzy, którzy zdecydowali się pozbyć części swojego banku ziemi lub po prostu postanowili zmienić strategię. Nie należy zapominać o firmach, które decydują się na sprzedaż całej spółki lub jej majątku ze względu na brak możliwości uzyskania finansowania inwestycji lub upadłość albo po prostu wycofują się z rynku polskiego. Wciąż trwa także sprzedaż gruntów należących do Skarbu Państwa.
Jak liczne są to grupy?
Około 75 proc. wszystkich sprzedających stanowi pierwsza grupa. 10 – 15 proc. to są korporacje, fundusze inwestycyjne i firmy deweloperskie. Wiele nowych terenów jest przeznaczonych do sprzedaży na obrzeżach miasta, ale jeszcze w zakresie granic administracyjnych. Tereny poza granicami dużych miast, jeżeli nie należą do większych gmin, z reguły są gruntami rolnymi i zapewne też znajdą swojego nabywcę, który doprowadzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta