Nowa konstytucja pomoże naprawić państwo
Wzorem doświadczeń II RP podjęliśmy się rozpisania ankiety konstytucyjnej. Zapraszamy do niej konstytucjonalistów, ekspertów, praktyków życia publicznego i jego komentatorów – piszą politycy
Gdyby redaktorzy przedwojennych pism politycznych, tacy jak Jerzy Giedroyc czy Wojciech Wasiutyński, nadzwyczajnym zrządzeniem losu mieli okazję obserwować obecne dyskusje polityczne w Polsce, ich pierwszym wrażeniem byłoby uczucie powierzchowności sporu i nieobecności w nim rzeczy istotnych.
Można sądzić, że przywitaliby z radością obecność tematyki konstytucyjnej jako zwiastującej powrót spraw ważnych dla Polski i przyszłości państwa. Z tych samych względów uważamy za niezwykle potrzebne wznowienie dyskusji konstytucyjnej i chcemy mieć pewność, że tym razem reforma konstytucyjna wraca jako poważny przedmiot refleksji i decyzji.
Zarazem praktyka ustrojowa państwa w ciągu ostatnich dziesięciu lat dowodzi w sposób niewątpliwy wadliwości przynajmniej niektórych rozstrzygnięć konstytucyjnych z 1997 roku. Parę zaś z tych wad leży u podstaw prawdziwych plag polskiego życia publicznego. Nieracjonalna konstytucyjna procedura tworzenia prawa spowodowała chaos prawny i inflację ustawodawstwa.
Dwugłowa egzekutywa zbyt często bywa egzekutywą sparaliżowaną. Polski korporacyjny ustrój sądownictwa należy – obok węgierskiego i włoskiego – do najbardziej anachronicznych i niewydolnych w Unii Europejskiej. Ale czasami szkody przynosi brak potrzebnych regulacji konstytucyjnych. Tak właśnie dzieje się ze standardami życia publicznego i instytucjami służącymi do ich egzekucji. Ich miejsce w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta