Odpowiadasz za długi poprzedniego właściciela
Jakie niespodzianki mogą nas czekać, gdy kupujemy nieruchomość od firmy, a jesteśmy prywatną osobą? Co i gdzie sprawdzać, aby nie płacić zaległych zobowiązań byłego właściciela domu lub mieszkania albo kary za zanieczyszczoną przez niego działkę?
Małgorzata Zamorska - radca prawny z Kancelarii bnt Neupert, Zamorska & Partnerzy
Michał Brach - aplikant radcowski z Kancelarii bnt Neupert, Zamorska & Partnerzy
Rz: Czytelnik ma upatrzone mieszkanie, które chce kupić. Nie sprzedaje go jednak osoba prywatna, lecz firma. Kto z jej przedstawicieli ma prawo podpisać umowę sprzedaży?
Małgorzata Zamorska, Michał Brach: Przed podpisaniem umowy należy zajrzeć do aktualnego odpisu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, do rubryki, gdzie są wpisane osoby upoważnione do reprezentacji spółki. Przede wszystkim chodzi tu o członków zarządu. Jeżeli do KRS wpisanych jest więcej niż jeden członek zarządu, należy sprawdzić, jak w rejestrze określony został sposób reprezentacji spółki. Członkowie zarządu wieloosobowego mogą bowiem działać samodzielnie, ale do podejmowania decyzji może też być konieczne ich współdziałanie.
Jak długo ważny jest odpis z KRS, na podstawie którego należy ustalić dane sprzedającego nieruchomość?
Panuje dość powszechne przekonanie, że odpis z KRS jest ważny przez trzy miesiące. Jest jednak błędne. Otóż odpis z KRS stwierdza stan wpisów dotyczących spółki w rejestrze na dzień i godzinę jego wydania. Teoretycznie może się okazać, że już chwilę po odebraniu odpisu nastąpi jakiś nowy wpis. Wówczas odpis stanie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta