Z tchórzofretką w pakiecie
Tanio, blisko metra, a właściciel mieszka w innym miejscu — na takie lokum jest najwięcej chętnych.
Wynajem pokoju przy rodzinie to jednak koszt co najmniej połowę niższy niż samodzielnego lokalu, dlatego na taki wariant decydują się nie tylko studenci. Ale coraz rzadziej.
W przeważającej większości wynajem pokojów w stolicy odbywa się bez udziału agencji pośrednictwa. Właściciele mieszkań, szukający współlokatora za pieniądze, ogłaszają się w prasie albo na słupie czy drzewie. Świetnie sprawdza się też poczta pantoflowa.
Mieszkanie ze współlokatorem nie każdemu oczywiście odpowiada, ale koszt samodzielnego wynajmu mieszkania to co najmniej 1,2 tys. złotych miesięcznie. Pokój można mieć za połowę tej ceny.Dla wielu osób, które zaczynają studia lub pierwszą pracę, jest to jedyna szansa na przetrwanie w Warszawie.
W zamian za opiekę
Cena pokoju zależy od kilku czynników – lokalizacji, wyposażenia mieszkania, bieżących opłat, jakie ponosi właściciel, i oczywiście liczby lokatorów. W starszych blokach, z dala od centrum, można znaleźć stancję za około 500 zł miesięcznie. Najczęściej jest to jednak 600 – 700 zł. W cenie – dostęp do kuchni i łazienki, często Internetu. Najmilej widziane są osoby bezdzietne, pracujące, raczej bez nałogów.
Najchętniej wybierane lokalizacje to osiedla przy metrze. Dla przykładu – samodzielny pokój w domu jednorodzinnym na Ursynowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta