Głód na lokale handlowe w atrakcyjnych miejscach
W dużych aglomeracjach popyt na atrakcyjnie zlokalizowaną powierzchnię handlową góruje nad podażą, co przyczynia się do wzrostu stawek czynszu. Jedynie we Wrocławiu i Łodzi analitycy nie przewidują podwyżek
W samej stolicy zapotrzebowanie na powierzchnie handlowe utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie, w szczególności w obiektach handlowych w centrum miasta. Powierzchnia handlowa jest zwykle w pełni wykorzystana, a jeśli pojawiają się pustostany, nie przekraczają one 3 proc. Podobnie jest w innych miastach, gdzie często tzw. współczynnik pustostanu znajduje się na poziomie zero proc. Zaś czynsze za najem powierzchni w centrach handlowych sięgają kilkadziesiąt euro za mkw. Droższe są lokale przy głównych ulicach.
Warszawa
Analitycy Ober-Haus spodziewają się na rynku nowych międzynarodowych sieci handlowych oraz luksusowych sklepów. Wzrosną przy tym stawki czynszów, które oscylują na poziomie 55 – 65 euro za mkw. w przypadku lokali o powierzchni ok. 100 mkw. Zaś czynsze za najem 100-metrowego lokalu wzdłuż głównej ulicy handlowej sięgają 25 – 90 euro za metr.– Do podwyżek przyczyniają się z jednej strony ograniczone możliwości budowy nowych powierzchni handlowych, z drugiej – wzrost zainteresowania rynkiem wśród już na nim obecnych, jak i nowych marek – mówi Izabela Potrykus-Czachowicz, dyrektor działu nieruchomości komercyjnych Ober-Haus.
Największe planowane przedsięwzięcia to kolejny etap budowy Centrum Familijnego Skorosze w Ursusie, który jeszcze w tym roku przyniesie kolejne 7 tys. mkw. Inwestycję tę realizuje IIC Group,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta