Nie zawsze można zbudować dom
Coraz częściej zamiast terenów budowlanych kupowane są grunty rolne. Są one przede wszystkim tańsze, a po zmianie przeznaczenia takiej ziemi można liczyć na wzrost jej wartości
Działek budowlanych, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach, brakuje. Osobom, które chcą zbudować swój wymarzony dom, pozostaje więc w wielu przypadkach kupno ziemi pod zabudowę siedliskową lub po prostu gruntu rolnego. Aby jednak się starać o pozwolenie na budowę, muszą najpierw zmienić jego przeznaczenie.
Opłaty za odrolnienie
Zmienić przeznaczenie działki można tylko wtedy, gdy przewiduje to miejscowy plan zagospodarowania terenu. Przy tym w pierwszej kolejności na cele nierolnicze i nieleśne przeznacza się grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku – inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej.
– Przeznaczanie na cele nierolnicze gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I – III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha, wymaga zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W przypadku gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas IV oraz gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta