Prawo do emerytury rodzinnej
Rozmowa z Michałem Rutkowskim, dyrektorem w Banku Światowym
Rz: Co musi zostać zrobione, żeby reformę systemu emerytalnego uznać za ukończoną?
Michał Rutkowski: Muszą zostać ustalone reguły wypłat emerytur oraz wprowadzone tzw. emerytury pomostowe, czyli reguły postępowania wobec pracowników, którzy utracą prawo do niesprawiedliwej wczesnej emerytury. Nowy system powinien objąć także rolników, którzy powinni w nim funkcjonować na takich zasadach jak pracujący na własny rachunek.
Pojawił się pomysł, aby bogaci rolnicy wpłacali wyższe składki, co oznacza wyższe emerytury. Można usłyszeć o planach, by najbogatsi rolnicy przeszli do ZUS. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?
Najlepsze rozwiązanie to jeden powszechny system emerytalny dla wszystkich, czyli przejście do ZUS. Wyższe składki to dobre rozwiązanie na okres przejściowy.
Zaczynają się pojawiać głosy, że OFE są drogie, bo pobierają wysokie opłaty od klientów. Jak wypadamy na tle innych krajów, które wprowadziły reformę?
Rzeczywiście 14 spośród 15 OFE każdą składkę uszczupla o 7 proc. Wyjątkiem jest Allianz, który bierze tylko 4 proc. Prowizje zaczną spadać. W 2014 r. wyniosą 3,5 proc. Będzie to mniej niż w Bułgarii, gdzie jest to maksymalnie 5 proc., na Węgrzech, w Kazachstanie czy wielu krajach Ameryki Łacińskiej, i nieco więcej niż w Rumunii, w której obowiązuje 2,5 proc., czy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta