W światowej gospodarce pogoda wciąż sztormowa
Przed inwestorami wciąż wiele problemów z wyceną strat instytucji finansowych
Nie uważam, że kryzys na globalnym rynku finansowym zmierza już – jak sądzą niektórzy – ku szczęśliwemu przesileniu. Przed inwestorami stoi wciąż wiele nierozwiązanych problemów z wyceną realnych strat poniesionych przez instytucje finansowe z tytułu zaangażowania w nowe instrumenty na rynku kredytowym. Niepokój budzi na przykład niejasna sytuacja na wycenianym na 50 bln dol. rynku CDS (credit default swaps). Na tym rynku szczególnie aktywne były od lat fundusze arbitrażowe.
Nieprzemijające turbulencje oddaje wiernie cena pieniądza na rynku międzybankowym. Stopy swapowe (różnica między stopami overnight banków centralnych i 3M LIBOR), które w czasach normalnych mieściły się w przedziale 12 – 15 pkt bazowych, dziś w przypadku Stanów oscylują wokół 80 pkt, Wielkiej Brytanii nawet 100 pkt, a strefy euro – ponad 75 pkt. Zawężenie się tego spreadu po interwencji Fedu ratującej bank Bear Stearns okazało się niezwykle krótkotrwałe.
Różnica między 1M LIBOR a dolarowym forwardem jest obecnie na poziomie najwyższym od 16 lat i wynosi 50 pkt bazowych, przy standardowej wycenie ok. 10 pkt. 3M EURIBOR na poziomie 4,83 proc. w normalnych warunkach rynkowych odpowiadać powinien podstawowej stopie referencyjnej EBC 4,5 – 4,75 proc. (aktualnie wynosi ona 4,0 proc.). 3M LIBOR dolarowy sięga 2,90 proc. (wzrost z poziomu 2,54 proc. miesiąc temu), przy stopie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta