W ciągu trzech lat ceny produktów spożywczych skoczyły o ponad 80 procent
Wysokie ceny żywności utrzymają się co najmniej w średnim okresie – pisze prezes Banku Światowego
Zamieszki na Haiti, protesty w Egipcie i przemoc w wielu innych krajach na świecie wywołane rosnącymi cenami żywności – te niepokojące obrazy powinny skłonić światową społeczność do działania. Kryzys najmocniej uderzył w najbiedniejszych. Bank Światowy szacuje, że dwukrotny wzrost cen żywności w ostatnich trzech latach może pogłębić ubóstwo 100 mln ludzi w krajach o niskich dochodach. A problem nie zniknie: realia demografii, zmiany sposobu odżywiania się, ceny energii, biopaliwa oraz zmiany klimatu wskazują, że wysokie ceny żywności utrzymają się co najmniej w średnim okresie.
Od 2005 r. ceny podstawowych produktów skoczyły o 83 proc. Te podwyżki były bolesne dla amerykańskiego konsumenta, ale dla najbiedniejszych ludzi na świecie był to cios ostateczny: dla kilkuletnich dzieci zmuszonych do opuszczenia bezpiecznego środowiska wiejskiego, by walczyć o jedzenie w rojowiskach miast, dla matek pozbawionych pokarmu dla zdrowych niemowląt. Dla tych rodzin żywność to połowa do trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta