Salzburg spod znaku Mozarta
Czekoladki Mozarta, likier Mozarta, plac Mozarta, pomnik Mozarta, festiwal Mozarta, lotnisko Mozarta. W tym domu Mozart się urodził, w tym kościele Mozart grał na organach, w tym pałacu Mozart koncertował, w tej kawiarni Mozart grał w bilard. W Salzburgu trudno zrobić krok, by nie natknąć się na Mozarta. Jest tu wszechobecny
Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w Salzburgu w 1756 roku i mieszkał tu, z przerwami na wyjazdy, podczas których popisywał się na dworach europejskich talentem, do 1780 roku. Jeśli do tego dodamy inne persony z rodziny Mozartów – jego ojca, wicekapelmistrza orkiestry arcybiskupiej Leopolda Mozarta, siostrę, znaną klawikordzistkę Nannerl, i żonę, śpiewaczkę Konstancję – i miejsca z nimi związane, zobaczymy, jak Salzburg jest bardzo zamozartowiony.
Byłoby jednak niesprawiedliwe sprowadzenie Salzburga do samego Mozarta. To piękne miasto, które i bez muzyka byłoby odwiedzane przez turystów i podziwiane dla jego położenia i harmonijnej zabudowy. Dla jego kościołów, pałaców, klasztorów, kamienic na najwyższym poziomie artystycznym. Odnajdziemy tu romanizm, gotyk, a przede wszystkim barok, XVII wiek był bowiem wiekiem największej potęgi Salzburga. Nic dziwnego, że Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nim Salzburg dostał od losu geniusza, źródłem jego powodzenia były okoliczne kopalnie soli. To białe złoto napędzało miejscową gospodarkę już trzy tysiące lat temu. Nawet dziś łatwo można się zorientować, w których miejscowościach działały kopalnie (ostatnią zamknięto w 1989 roku). To te, które mają w nazwie salz (sól) lub hall (sól w staroceltyckim): Salzkammergut, Hallein, Hallstatt, Hallwang....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta