Kalaallit Nunaat buduje socjalizm
Sylwia i Tomasz Moczadłowscy przez ponad dwa lata z bliska obserwowali gospodarkę największej wyspy świata – Grenlandii. Przekonali się, że najbardziej przypomina socjalizm
W kwietniu kanadyjska kompania Quadra Mining Ltd. ogłosiła, że chce na Grenlandii (autonomiczne terytorium zależne Danii zwane też Kalallit Nunaat) wydobywać molibden, minerał nadający twardość stali, stosowany również w lotnictwie i przemyśle nuklearnym. Od czterech lat międzynarodowa firma Crew Gold Corp eksploatuje na wyspie kopalnię złota. Wydobyta ruda jest statkami transportowana do przerobu do Hiszpanii. Produkcja prognozowana jest na 100 – 150 tys. uncji przez cztery lata działalności. Przedsiębiorstwo ma 30-letnią koncesję na eksploatację w Nalunaq.
Złota szuka też firma Nuna-Minerals AS, która jest w 76 proc. własnością rządu Grenlandii. Odkryła ona wiele stref mineralizacji złota 40 km na wschód od stolicy Nuuk. Na wyspie wydano dotąd ponad pół setki licencji na poszukiwania i wydobycie minerałów oraz ropy.
Wobec nieuchronnie zbliżającego się światowego kryzysu energetycznego nie bez znaczenia są odkrycia profesora Gotfrieda Petersena z Uniwersytetu w Kopenhadze. Na północnej Grenlandii znalazł on liczne dowody istnienia tropikalnego morza szelfowego we wczesnym trzeciorzędzie. Są tam złoża węgla i ropy naftowej. – Wyspa ma bogactwa naturalne, więc Dania dalej będzie dotować grenlandzki socjalizm – uważa Tomasz Moczadłowski, który do jesieni 2007 r. pracował i mieszkał wraz z żoną Sylwią na Grenlandii.
Co roku Dania wydaje ponad 3 mld koron
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta