Zmiany zasad wynagradzania utrudniają rachunki płacowe
Podwyżka lub obniżka wprowadzona w trakcie wypoczynku podwładnego lub tuż przed jego rozpoczęciem powoduje, że wypłacamy mu odpowiednio mniejszą lub większą pensję za urlop
– Robotnik zatrudniony w fabryce mebli w podstawowym systemie czasu pracy chorował od października 2007 r. do końca marca 2008 r. Od kwietnia br. firma zmieniła pensję z wynagrodzenia zasadniczego w stałej stawce miesięcznej na akordowe. Dotychczasowy system płacowy okazał się bowiem nieefektywny, gdyż pracownikom nie zależało na wydajności. Potwierdzały to ewidencje wyników ich pracy; z miesiąca na miesiąc robili coraz mniej mebli. Wskutek tego zamiast 1500 zł miesięcznie opisana osoba dostaje teraz 7 zł za złożoną szafkę (składa średnio 450 sztuk na miesiąc). W kwietniu wzięła dziesięć dni urlopu. Jak ustalić podstawę wymiaru pensji za urlop i ile ta pensja wynosi? – pyta czytelnik DOBREJ Firmy.
Aby prawidłowo naliczyć pensję za urlop w tej sytuacji, należy się zapoznać się z czterema...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta