Pracę w sobotę najpierw rekompensujemy wolnym
Jeśli poleciłeś pracę w dniu wolnym, udzielasz w zamian wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Pieniądze za ten czas wypłacasz wyjątkowo
To przepisy o dniach wolnych od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (art. 129 § 1 k.p.) ograniczają wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Poza niedzielami i świętami, które – co do zasady – są dniami wolnymi od pracy, każdemu pracownikowi przysługują też tzw. dni wolne wynikające z pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu. Na ogół są to soboty.
Zrekompensuj pracę
Dopuszczając na zasadzie wyjątku zarządzanie pracy przez szefa w te dni, przepisy nakazują odpowiednio je rekompensować tzw. dniami zamiennymi wolnymi od pracy udzielanymi w okresie rozliczeniowym (art. 15111 § 1 i 2 oraz art. 1513 k.p.).
Tryb i zasady udzielania dni zamiennych zależą od tego, czy mamy do czynienia z rekompensowaniem pracy w niedzielę lub święto, czy dnia wolnego z racji pięciodniowego tygodnia pracy (dalej zwanego wolną sobotą). Przy pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta