Nocna sztuka z wróżbami i rycerzami
Żadna z dotychczasowych edycji Nocy Muzeów nie miała tak wielkiego zasięgu jak jej tegoroczne wydanie. W nocy z 17 na 18 maja większość polskich muzeów, galerii pozostanie w stanie gotowości na przyjęcie widzów.
W samej Warszawie udział zapowiedziało 120 instytucji. Większość pokazów tej nocy zyska wyjątkową oprawę. Nie sposób uczestniczyć we wszystkich atrakcjach, więc podsuwamy creme de la creme z całej Polski. Wszędzie wstęp jest wolny bądź za symboliczną złotówkę.
Zacznijmy od miejsca najchętniej odwiedzanego przez turystów. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można będzie wyprawić się w przeszłość za sprawą Bractwa Orlich Gniazd, które zaprezentuje turnieje rycerskie. Spektakl rozegra się w obecności rycerzy, dam dworu i mieszczan. Kto woli mniej krwawe widowiska, może obejrzeć scenki z życia codziennego Krakowa sprzed setek lat.
Bardziej egzotycznie będzie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Po zwiedzeniu ekspozycji „Japoński wojownik” odbędą się pokazy szkół walk wschodnich. Nerwy uspokoją ceremonia parzenia herbaty oraz warsztaty origami.
Tak naprawdę Noc Muzeów będzie trwać już od popołudnia. W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce o godz. 17 zacznie się „Górnicza szychta”. Z efektami specjalnymi, świetlnymi i dźwiękowymi. Zostanie też wprawiony w ruch kierat, ongiś pomocny w wydobywaniu soli. A wieczorem w Sali Gotyckiej projekcje starych filmów o kopalni.
Z grodem Małopolski konkuruje stolica Wielkopolski. „Imprezy warte Poznania” rozpoczną się 17 maja o godz. 17.
Studenci poznańskiej ASP pokażą, jak nowocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta