Rozliczamy umowę-zlecenie w formularzach ubezpieczeniowych
Abyś prawidłowo rozliczał ze składek osobę, jaką angażujesz na zlecenie, musisz ustalić, jakim ubezpieczeniom z tego tytułu podlega. Inaczej to wygląda, gdy zarabia tylko u ciebie, i inaczej, gdy ma inne zajęcia
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorcę zależy bowiem od tego, czy owa umowa cywilna to jedyny tytuł zarobkowy, czy nie, np. ma gdzie indziej etat czy prowadzi własny biznes. Znaczenie ma również to, że jest uczniem lub studentem nieprzekraczającym 26 lat.
Osoba utrzymująca się jedynie z umowy-zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu, jeśli usługi wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez chlebodawcę. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie zawiera własnej definicji pojęć „siedziba lub miejsce prowadzenia działalności”. Skoro tak, to możemy się posiłkować kodeksem cywilnym. Według jego art. 41, jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowią inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, gdzie ma siedzibę jej organ zarządzający. O siedzibie firmy przesądza zatem statut lub inny akt konstytuujący, na podstawie którego działa. Siedzibą jest zatem miejscowość, a nie konkretny budynek lub adres. Zdarza się, że przedsiębiorca wskazuje jako miejsce prowadzenia swojej działalności cały kraj. Wobec tego zgłasza on zleceniobiorcę do ubezpieczenia wypadkowego, o ile podlega on z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub przystąpił do nich dobrowolnie.
Wykonawca, który z umowy-zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta