Kiedy sporządzamy dokumenty o wypłatę dofinansowania i refundacji składek
Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Decyduje status pracownika
Niepełnosprawna, którą zatrudniamy, wystąpiła po ukończeniu 55 lat – pobierając rentę – o ustalenie prawa do emerytury. Nie zrezygnowała jednak z pracy. Dziś jest rencistką z zawieszoną emeryturą. Czy przysługuje nam dofinansowanie jej wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?
Firmie nie należy się dofinansowanie pensji niepełnosprawnego mającego ustalone prawo do emerytury. Nawet takiego, który fizycznie nie otrzymuje emerytury, gdyż została ona zawieszona. Wynika tak z art. 26a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2008r. Dotychczas, czyli do końca ubiegłego roku, ta forma pomocy przysługiwała do czasu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego. Opisana kobieta powinna dostarczyć pracodawcy decyzję ZUS o nabyciu prawa do emerytury. Jeżeli z decyzji wynika, że świadczenie uzyskała przed 1 stycznia 2008 r., zakład w ogóle nie ma prawa do dofinansowania jej pensji od początku 2008 r. Gdy decyzja określa jednak, że emeryturę nabyła np. od 1 lutego, to dofinansowanie należy się tylko za styczeń. Firma może się natomiast starać o refundację składek opłaconych terminowo za kobietę.
Zatrudniony na pełnym etacie przebywa na długim zwolnieniu lekarskim. Do 21 kwietnia dostawał od nas wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek chorobowy z ZUS. Jak rozliczyć te absencje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta