Rozwiązywanie sporu bez sądu
Porad udziela Piotr Malinowski, partner w Kancelarii Malinowski, Płachta & Wspólnicy
Pracodawca nie wypłacił mi części wynagrodzenia. Nie chcę iść ze sprawą do sądu. Słyszałem, że można wyjaśnić i zakończyć spór w firmie. Czy to prawda? Jak działa zakładowy system sprawiedliwości? – pyta czytelnik.
Nie każdy spór z pracodawcą musi się kończyć w sądzie. Kodeks pracy przewiduje bowiem instytucję komisji pojednawczej, korzystniejszej niż sąd pracy, i to dla obu stron. Instytucja komisji pojednawczej uregulowana jest w przepisach art. 244 do 258 k.p. Pozwala rozwiązać spory między stronami stosunku pracy z pominięciem długotrwałej i czasochłonnej procedury sądowej, często bez znacznych nakładów finansowych.
Komisja powoływana jest przez pracodawcę lub pracodawcę wraz z zakładową organizacją związkową, jeżeli taka istnieje w zakładzie. Warunkiem jej utworzenia jest pozytywna opinia pracowników. Podmioty mające zamiar stworzyć komisję ustalają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta