Kaukaska młodość ojca chrzestnego
Byłem pewny, że o Stalinie powiedziano już i napisano wszystko. Nic podobnego, a przekonuje o tym Simon Montefiore, autor m.in. cenionej pracy „Stalin. Dwór Czerwonego Cara”, który szczególnie zainteresował się dzieciństwem i młodością Dżugaszwilego, przebadał niespenetrowane dotąd archiwa gruzińskie i tak powstała książka „Młode lata despoty”.
Przynosi ona zgoła inny obraz sowieckiego satrapy niż ten, do którego przywykliśmy. A mniej lub bardziej świadomie powielany jest portret Stalina sporządzony przez jego konkurenta do sukcesji po Leninie Lwa Trockiego, który pisał o swym rywalu ze wzgardą, szkicując wizerunek miernoty, intelektualnego zera, potrafiącego jedynie w zaciszu gabinetów knuć intrygi, a poza tym modelowo wręcz nijakiego. Może i Stalin był taki, ale Dżugaszwili z całą pewnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta