Podróż tropami dzieciństwa
Nie było w Warszawie lepszego miejsca, by uczcić ukazanie się nowej książki Krzysztofa Vargi, niż mordownia Cristal Budapest. Ale nie ma już tego lokalu. Pozostaje sączyć wino w nudnej Borpince.
KRZYSZTOF VARGAUrodzony w Warszawie pół Polak, pół Węgier, pisarz i dziennikarz. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Współtworzył słownik literatury najnowszej „Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r.” i antologię najnowszych wierszy „Macie swoich poetów”. Za „45 pomysłów na powieść. Strony B singli” otrzymał nagrodę Fundacji Kultury. Węgrom poświęcił swoją pierwszą eseistyczną książkę „Bildungsroman”. Do tej tematyki wraca w „Gulaszu z turula”.
Nieuleczalna – przechodząca z ojców na synów – melancholia, zamiłowanie do samobójstwa, które idzie w parze z miłością do życia, jedzenia i tańca, pielęgnowany z rozmysłem ból istnienia – wszystko to czyni z Węgrów jeden z najbardziej tajemniczych i fascynujących narodów w Europie. Mało kogo to jednak obchodzi. Nawet ślepiec rozpozna pod palcami kształt krągłej buteleczki unicum czy splot siedmiogrodzkiego haftu. I wystarczy.
Ostrożnie ze smutkiem
„Węgierski los jest tak tragiczny, ponieważ nie interesuje na świecie nikogo prócz samych Węgrów” – pisze w swojej nowej książce Krzysztof Varga. Jego „Gulasz z turula” ma szansę to zmienić. Przypomnieć Polakom dawno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta