Nienależne wpłaty na kapitał spółki nie są jej przychodem
Kwoty, które wspólnicy wpłacili do spółki bez podstawy prawnej, muszą być im zwrócone. Dlatego też nie powinny stanowić jej przychodu
Organy podatkowe mogą jednak uważać inaczej.
Wspólnikami nowej spółki z o.o są dwa podmioty prowadzące księgi rachunkowe i będące podatnikami CIT. Zgodnie z umową wspólnicy dokonali wpłat pieniężnych do spółki:
- na kapitał zakładowy tytułem nabycia udziałów (wspólnicy mają taką samą ilość i łączną wartość udziałów),
- na kapitał zapasowy w takiej samej wysokości jak wpłaty na kapitał zakładowy (wkłady te są równe u wspólników),
- wymienione w punkcie wyżej, bez określenia celu.
Czy wpłaty na kapitał zapasowy będą przychodem podatkowym spółki? Czy będzie tak też z wpłatami, dla których nie podano celu? – pyta czytelnik DF.
Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba przede wszystkim przeanalizować przepisy kodeksu spółek handlowych dotyczące kapitału zakładowego i zapasowego w spółce z o.o.
Kiedy można zasilać kapitał...
Przepisy kodeksu spółek handlowych zawierają ściśle określony katalog sytuacji, w których udziałowiec może zasilać kapitał zakładowy lub zapasowy spółki. W przypadku kapitału zakładowego będzie to jego tworzenie lub podwyższanie, natomiast kapitał zapasowy powiększa nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów wpłaconą przez udziałowca (tzw. agio) oraz dopłaty wnoszone na zasadach określonych w art. 177 i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta