Czy OFE ze sobą wystarczająco konkurują?
Reforma emerytalna w Polsce wdrażana jest już od dziesięciu lat. Przez ten czas do systemu wprowadzono wiele zmian. Wciąż brakuje ustaw dotyczących wypłaty z nowego systemu oraz przywilejów emerytalnych
W „Rzeczpospolitej” z 29 maja 2008 r. ukazał się artykuł Katarzyny Ostrowskiej „OFE na celowniku posłów”. Przedstawia on poselskie propozycje zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Grupa posłów Lewicy zaproponowała obniżenie opłaty od składki z 7 do 3,5 proc. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do laski marszałkowskiej projekt ustawy nowelizującej ustawę o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, który m.in. zakłada zakaz konsolidacji OFE. Przewiduje też obniżenie o 1/3 opłaty za zarządzanie oraz, podobnie jak projekt Lewicy, administracyjne ograniczenie poziomu opłat od składki.
Z artykułu Katarzyny Ostrowskiej wynika także, że te propozycje nie wyczerpują zakresu potencjalnych zmian: posłowie Lewicy rozważają pomysł zmian w akwizycji i reklamie, argumentując, że są „to ogromne wydatki pokrywane z pieniędzy osób ubezpieczonych”. Jak wynika z tekstu w „Rzeczpospolitej” również Bogusław Grabowski ze Skarbiec Asset Management Holding promuje pomysł, „by dystrybucja do OFE była wyłącznie internetowa”. Katarzyna Ostrowska przedstawia też pogląd Grzegorza Chłopka z ING PTE, by umożliwić akwizytorom OFE sprzedawanie różnych usług oferowanych przez grupę kapitałową.
Proces konsolidacji funduszy emerytalnych ogranicza konkurencję na rynku oraz może stanowić istotne zagrożenie dla efektywności rynku kapitałowego w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta