Czy opłata za legalizację samowoli budowlanej może być firmowym kosztem
Urzędy uważają, że opłata legalizacyjna to kara za naruszenie przepisów i nie zgadzają się na zaliczenie jej do kosztów
Można jednak przedstawić argumenty za tym, że jest związana z działalnością, a przepisy o karach stosuje się tylko do wyliczania jej wysokości.
Dwa warunki do spełnienia
Postępowanie w sprawie legalizacji samowoli budowlanej ma na celu zapobieżenie sytuacji, w której inwestor zmuszony będzie wskutek naruszenia przepisów prawa budowlanego dokonać rozbiórki wzniesionego obiektu. Jednym z szeregu warunków, jaki powinien zostać spełniony w ramach procedury legalizacyjnej, jest wniesienie stosownej opłaty.Aby taki wydatek mógł być kosztem, muszą być spełnione dwa warunki:
- musimy wykazać, że opłata została poniesiona w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie może być wymieniona w katalogu wydatków, które nie są kosztem uzyskania przychodów.
Aby uniknąć rozbiórki
Zgodnie z prawem budowlanym w razie spełnienia przez sprawcę samowoli określonych prawem warunków, w tym wniesienia stosownej opłaty, organ prowadzący postępowanie legalizacyjne wydaje decyzję o:
- zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót lub
- zatwierdzeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta