Firma nie odlicza składek, gdy nie płaci ich do ZUS
Polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w innych państwach unijnych i opłacający tam składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie mogą ich nadal odliczać. I to mimo korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Powód: składki te opłacają do instytucji ubezpieczeniowej w kraju członkowskim UE miejsca wykonywania działalności, a nie do polskiego ZUS. W takiej sytuacji nie mogą ich odliczyć. Zabraniają tego przepisy ustawy o PIT. Co prawda o tym, że są one sprzeczne z konstytucją, orzekł już Trybunał Konstytucyjny. Odroczył jednak w czasie utratę ich mocy obowiązującej. Teraz z zagadnieniem tym zmierzy się Europejski Trybunał Sprawiedliwości, odpowiadając na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 30 maja 2008 r. (I SA/Po1756/07 i 1757/07). Będzie musiał przesądzić, czy zakaz odliczania składek narusza swobodę przepływu osób, świadczenia usług i przedsiębiorczości.
Przepis zabrania odliczeń
W sprawie rozpatrywanej przez WSA w Poznaniu chodzi o to, czy Polska dyskryminuje swojego obywatela prowadzącego działalność gospodarczą w Holandii. Polskie organy podatkowe konsekwentnie odmawiają możliwości odliczania przedsiębiorcom składek od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i obniżania podatku o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ich zdaniem przepisy polskiej ustawy o PIT mówią wyraźnie, że takich odliczeń nie można robić, jeśli składki nie są wpłacane do polskiego ZUS. Tak też było i w sprawie rozpoznawanej przez WSA.
W tym jednak wypadku organy podatkowe nie uwzględniły konwencji podpisanej w Warszawie 13 lutego 2002 r. między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta