Ucieczka z getta jedynym ratunkiem
Wiosną 1942 r. Niemcy przystąpili do likwidacji gett i deportacji Żydów do ośrodków natychmiastowej zagłady. Jedynym ratunkiem przed deportacją była ucieczka z getta i ukrycie się po aryjskiej stronie. Ucieczki, według ustaleń historyków, miały masowy charakter.
Przykładowo z getta w Żarkach uciekło 1600 z 3200 Żydów. Z Wodzisławia zbiegło przed deportacją na śmierć prawie 1000 osób. W Ostrowcu i Częstochowie zdołało się ukryć przed oprawcami po 2000 prześladowanych. Setki Żydów zbiegło z gett w Jędrzejowie, Opatowie, Sandomierzu czy Pilicy nad Wisłą. W największym getcie – w Warszawie, jak szacują historycy, w czasie akcji likwidacyjnej trwającej od 22 lipca do 21 września 1942 r. ukryło się około 30 000 Żydów.
Lokalni przedstawiciele władz okupacyjnych, świadomi pomocy udzielanej przez Polaków uciekinierom, upominali ich przed tym procederem oraz przypominali o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta