Starosta musi być poinformowany, że firma śmieci na jego terenie
Przedsiębiorca wytwarzający odpady często musi uzyskać pozwolenie lub decyzję zatwierdzającą program gospodarki nimi. Czasem wystarczy samo przekazanie informacji o szkodliwych dla środowiska substancjach
Przepisy dotyczące odpadów są tak skomplikowane, że nie radzi sobie z nimi nawet część urzędników.
Problemy zaczynają się już przy ustalaniu, czy przedsiębiorca musi się ubiegać o pozwolenie na wytwarzanie odpadów czy o decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami. Czasami wystarczy tylko przedłożyć informację o wytwarzanych odpadach. A niekiedy firma wytwarzająca nawet dosyć pokaźne ilości śmieci nie musi w ogóle nikogo o tym informować. Decyzje wydaje starosta (prezydent miasta dla miast na prawach powiatu), niekiedy wojewoda lub marszałek województwa, zazwyczaj na okres nie dłuższy niż dziesięć lat i zawsze na czas określony.
Kto o czym musi informować lub jaki dokument uzyskać, podajemy w tabeli obok. Pod tabelą wyjaśniamy też, w jakich sytuacjach uzyskiwanie decyzji czy informowanie nie jest wymagane.
Kiedy niezbędne jest pozwolenie...
Pozwolenie jest niezbędne dopiero wtedy, gdy instalacja ma wytwarzać więcej niż tonę odpadów niebezpiecznych rocznie lub więcej niż 5 tys. ton odpadów innych niż niebezpieczne.
Jeżeli firma nie ma instalacji (>patrz ramka), to nie musi uzyskiwać pozwolenia niezależnie od tego, ile odpadów wytwarza.
Jeżeli zaś kwalifikuje się do pozwolenia zintegrowanego, to w jego ramach ma też podane warunki na wytwarzanie odpadów. Nie musi więc występować o nie odrębnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta