Sprzedając nieruchomość, można sobie zapewnić prawo do jej odkupienia
Prawo pierwokupu, a także wyjątkowo odkupu w niektórych przypadkach może wynikać wprost z ustawy. Jeśli takiego przepisu nie ma, jest to kwestia umowy między kontrahentami
Pierwokup ustawowy przysługuje przede wszystkim gminie w wypadku sprzedaży niezabudowanej działki kupionej uprzednio przez sprzedającego ją od Skarbu Państwa lub od gminy albo oddanej mu w użytkowanie wieczyste. Prawo pierwokupu ma również Agencja Nieruchomości Rolnych, jeżeli właściciel w ciągu pięciu lat sprzedaje kupioną od niej nieruchomość. Co więcej, przez taki okres przysługuje jej także prawo odkupu.
W umowie i w księdze wieczystej
Sprzedający nieruchomość może zagwarantować sobie prawo odkupu w umowie sprzedaży albo w oddzielnej umowie z nabywcą na czas nie dłuższy niż pięć lat. Jeżeli ustalony został okres dłuższy, to ulega on automatycznie skróceniu do pięciu lat (art. 93 kodeksu cywilnego).
Prawo odkupu można też wpisać do księgi wieczystej i wtedy jest ono wiążące także dla ewentualnego kolejnego właściciela nieruchomości. Jeśli w księdze prawa tego się nie wpisze, umowa sprzedaży na rzecz osoby trzeciej będzie ważna. Dawny właściciel nie może jej zakwestionować. Pozostaje mu tylko możliwość dochodzenia od swego bezpośredniego kontrahenta odszkodowania za szkody poniesione wskutek naruszenia jego praw.
Jeśli do zawarcia umowy sprzedaży wymagana była forma pisemna czy akt notarialny, to taką formę musi mieć także oświadczenie dawnego właściciela o skorzystaniu z prawa odkupu. Dotyczy to odkupu nieruchomości i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta