Najstarsze palce na Ziemi
Mimo że ich nie używały, miały już zalążki kończyn ukryte w... płetwach. Tajemnicę ryb sprzed milionów lat wydobyła na światło dzienne technika tomografii komputerowej. Szwedzkim badaczom udało się naprawić naukowe niedopatrzenie z lat 40. ubiegłego wieku
– Mamy kluczowy dowód na to, że żyjący w wodzie przodkowie pierwszych czworonogów wyposażeni byli w prymitywne palce – twierdzi Catherine Boisvert z Uppsala Universitet w Szwecji, kierująca badaniami szczątków morskich stworzeń sprzed 380 mln lat.
To odkrycie oznacza, że wykształcenie się zalążków kończyn znacznie poprzedziło wyjście zwierząt na ląd, a nie – jak do tej pory sądzono – przebiegało równolegle. Wyniki przełomowych badań publikuje pismo „Nature”.
Wyjście na ląd
Za najstarszych przodków czworonogów, które skolonizowały lądy, naukowcy już dawno uznali gatunek panderichtys stanowiący ogniwo pośrednie między rybami a stworzeniami lądowymi. Z liczących ok. 380 mln lat skamieniałości wynika, że zwierzęta te miały czaszki spłaszczone grzbieto-brzusznie, a nie jak u innych ryb – bocznie, a więc przypominały późniejsze płazy czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta