Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wieloma farszami naraz

23 września 2008 | Żydzi polscy | Piotr Bikont
źródło: stockfood

W kwestii strucli panuje wielkie pomieszanie. Najsamprzód trzeba stwierdzić, że wbrew dość rozpowszechnionemu w Polsce przekonaniu strucla i strudel to dwie kompletnie różne rzeczy, choć jedno i drugie jest nadziewanym ciastem. Strudel pochodzi z Austrii, robi się go z ciasta listkowego, bez drożdży, i nadziewa na słodko lub pikantnie (przepis podawałem tu przy innej okazji). Natomiast struclę robi się z ciasta drożdżowego.

W słynnej „Kuchni koszernej” Rebekki Wolf strucla to nic innego niż chałka (słowo chałka w tej książce nie występuje w ogóle). Strucla może oznaczać drożdżowe ciasto zaplatane, ale także, a może przede wszystkim, zawijane. Do Rzeczypospolitej trafiła najpewniej z Niemiec, poprzez właśnie kuchnię żydowską, i stała się także tradycyjnym daniem świątecznym w wielu domach chrześcijańskich (na ziemi krajeńskiej na stole wigilijnym często pojawiała się „żydowska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8124

Spis treści
Zamów abonament