Gdy absolwent chce wziąć wolne, nie musisz gubić się w obliczeniach
Przy nabywaniu pierwszego urlopu wypoczynkowego pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglać jego wymiaru w górę do pełnego dnia
Jesień to czas, kiedy pracę rozpoczyna wielu absolwentów. Ich pracodawcy stoją przed zadaniem obliczenia przysługującego im urlopu wypoczynkowego.
Czas zatrudnienia
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 kodeksu pracy). Zazwyczaj jest to 20 dni. Tyle bowiem wynosi wymiar urlopu pracownika zatrudnionego krócej niż dziesięć lat (w wypadku absolwentów do ustalenia stażu urlopowego wlicza się osiem lat z racji studiów).
Z art. 153 § 2 k.p. wynika także, że prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Dla pracodawcy, który zatrudnia absolwenta, oznacza to, że szczególne zasady dotyczące nabywania pierwszego urlopu będzie musiał stosować tylko do końca roku kalendarzowego, w którym go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta