Najpierw można wyzerować, potem wrócić do starych odpisów
Przedsiębiorca, który chce mieć niższe koszty, może obniżyć stawki amortyzacji do zera. W następnym roku może je podwyższyć
Wprawdzie z przepisów to bezpośrednio nie wynika, ale organy podatkowe zgadzają się na takie manewry.
Obniżka bez ograniczeń
Art. 22i ust. 5 ustawy o PIT oraz art. 16i ust. 5 ustawy o CIT mówią, że przedsiębiorcy mogą obniżać stawki z wykazu. Czy aż do zera, co oznacza faktyczne wstrzymanie amortyzacji podatkowej środka trwałego?
To, że można tak zrobić, wynika z pisma Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2003 r. (odpowiedź na pytanie „Rzeczpospolitej”, którą publikowaliśmy w DF z 24 lipca 2003 r.). Czytamy w nim: „obniżenie stawki z wykazu w trakcie roku podatkowego powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. W przypadku nieskorzystania ze wskazanego uprawnienia podatnik, dokonując odpisów amortyzacyjnych, faktycznie rezygnuje w danym roku podatkowym z obniżenia stawki. W takiej sytuacji podatnik może obniżać stawkę dopiero począwszy od pierwszego miesiąca (kwartału) lub na koniec każdego następnego roku podatkowego. Dotyczy to również przyjęcia maksymalnie obniżonej stawki i w konsekwencji niedokonywania w danym okresie odpisów amortyzacyjnych”.
Na maksymalną obniżkę zgodziła się też Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 2 września 2008 r. (ILPB3/423-334/08-4/ŁM). Stwierdzono w niej:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta