Jak kupować bezpiecznie w czasach ryzyka
Transakcja jest bezpieczna wtedy, gdy ma miejsce jednoczesna wymiana towaru na pieniądze – kupno gotowego mieszkania albo zapłata ceny lub jej znaczącej części przy umowie sprzedaży. Ryzyko spada też, gdy zwrot już wpłaconych pieniędzy gwarantuje niezależny od dewelopera podmiot – bank
Rz: Analitycy zapowiadają, że w związku z trudną sytuacją na rynku nieruchomości w ciągu kilku – kilkunastu miesięcy najsłabsi deweloperzy mogą upaść. Na co powinna zwrócić uwagę osoba, która dziś podpisuje umowę z firmą, ale mieszkanie będzie gotowe za rok?
Małgorzata Zamorska: W pierwszej kolejności należy pamiętać o konieczności zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Umowa w takiej formie pomoże nam w sytuacji, gdy deweloper przeznaczony dla nas lokal wybuduje. W obecnych realiach rynkowych warto jednak pokusić się o nieco czarnowidztwa i spróbować zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy będziemy mieć pecha i deweloper z naszymi pieniędzmi zapadnie się pod ziemię, zostawiając rozgrzebaną budowę, lub po prostu zbankrutuje.
Jak można się uchronić przed taką sytuacją?
Warto staranniej wybierać firmy, którym powierzamy realizację własnych planów mieszkaniowych, kierować się do uznanych deweloperów, którzy od lat z sukcesem działają na polskim rynku i przeżyli już wzloty i upadki koniunktury. Ich raczej nie powinny dziwić nasze oczekiwania, a wręcz mogą mieć już przygotowane odpowiednie produkty.
Czego oczekiwać dziś od dewelopera?
Takiego systemu zapłaty za mieszkanie, by jak największa jej część była wnoszona przy podpisaniu notarialnej umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jej na klienta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta