Sprzedaż części firmy bez VAT, jest za to PCC u kupującego
Spółka, która wydzieli część przedsiębiorstwa, może uniknąć VAT przy jego sprzedaży. Fiskus jednak i tak trochę na tej transakcji zarobi
Jeśli czynność nie podlega pod ustawę o VAT, trzeba od niej zapłacić PCC. Oczywiście przy sprzedaży musimy też wykazać przychód w podatku dochodowym.
– Mam z bratem spółkę jawną, która zarejestrowała i od ośmiu lat prowadzi niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. W podatku dochodowym obaj rozliczamy się stawką liniową. Chcielibyśmy sprzedać przychodnię jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jak rozliczyć taką transakcję? – pyta czytelnik DF.
Trzeba wyodrębnić część przedsiębiorstwa
Czytelnik pisze, że zamierza sprzedać przychodnię jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Niestety, z ustawy o VAT wynika, że opodatkowana nie jest jedynie sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans (tzw. jednostki samobilansującej się). Nie ma tu mowy o sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednak – jak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z 7 lutego 2008 r. (III SA/Wa 934/07) – wyłączone z VAT jest również zbycie (w drodze podziału przez wydzielenie) zestawu składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu działalności.
Przedstawiciele fiskusa błędnie bowiem – zdaniem sądu – utożsamiają przedsiębiorstwo z całością majątku. W skład spółki może wchodzić – w znaczeniu nadanym art. 551 kodeksu cywilnego –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta