Jaka stawka, gdy sprzedajemy pośrednikowi, a wysyłamy ostatecznemu odbiorcy
Towary zostały wywiezione do innego kraju UE, a sprzedawca ma niezbędną dokumentację. Czy jednak na pewno przysługuje mu 0-proc. stawka VAT?
Zgodnie z polskimi przepisami można ją zastosować po spełnieniu dwóch warunków:
- jeśli faktura sprzedaży zawiera numer identyfikacyjny (tzw. numer VAT UE) zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy,
- gdy sprzedawca zgromadzi odpowiednią dokumentację potwierdzającą wywóz towarów do innego kraju UE.
Czy spełnienie tych dwóch warunków daje jednak sprzedawcy pełną gwarancję, że urząd nie zakwestionuje preferencyjnej stawki?
Kilka transakcji
Wątpliwość co do stosowania stawki 0 proc. pojawia się, gdy mamy do czynienia z kilkoma kolejnymi transakcjami sprzedaży tego samego towaru, który jest transportowany bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego nabywcy (tzw. transakcje łańcuchowe). Przykładowo: polski producent sprzedaje towary niemieckiemu pośrednikowi, który z kolei sprzedaje je innej niemieckiej firmie – ostatecznemu nabywcy. Towar natomiast jest transportowany bezpośrednio od polskiego producenta do ostatecznego nabywcy w Niemczech. Pytanie, które należy zadać w takiej sytuacji, to czy obie te transakcje mogą być opodatkowane stawką 0 proc. VAT, a jeśli nie, to która z nich z tej stawki może korzystać?
ETS o dostawach
Powyższy problem był rozstrzygany przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie EMAG (C-245/04). Trybunał uznał, że w przypadku omawianych transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta