Żmudne obliczenia, wciąż nieznana cena
Brak dokumentacji dla starego budynku może znacznie utrudnić wykonanie rzetelnego świadectwa energetycznego
Od 1 stycznia 2009 roku mieszkania i domy, które będą sprzedawane lub wynajmowane, muszą posiadać świadectwa energetyczne. Temu obowiązkowi mają podlegać także nowe budynki oddawane do użytkowania. Pośrednicy, zarządcy i właściciele budynków obawiają się, że będzie brakować osób uprawnionych do wykonywania paszportów energetycznych i że mogą być one zbyt drogie. Pojawiły się też podejrzenia, że robienie świadectw, to sprytny sposób, żeby stworzyć bazę danych do katastru.
Świadectwa energetyczne będą mogły wydawać osoby z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej, a także takie, które skończą roczne studia podyplomowe lub przejdą odpowiednie szkolenie i i zdadzą egzamin.
– Obawiam się, że inżynierowie, którzy z klucza mogą się tym zająć, nie będą zainteresowani, gdyż zazwyczaj mają dobrze płatne posady –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta