Kto zastrzegł karę w umowie, może spać spokojnie
Gdy obawiasz się, że kontrahent nie dostarczy na czas towaru lub źle wykona umówione prace, zastrzeż karę umowną. Będziesz miał większą pewność, że dostaniesz to, czego się spodziewasz
Karę ustal w odpowiedniej wysokości. Jeśli bowiem będzie za niska, może się okazać, że nawet jeśli poniesiesz większą szkodę, nic więcej nie dostaniesz. I odwrotnie: jeśli będzie za wysoka, sąd może ją obniżyć. Jak zatem postępować? Sprawdźmy.
Możesz zdyscyplinować dłużnika
Kara umowna to nic innego jak dodatkowe zastrzeżenie w kontrakcie, w którym przedsiębiorcy postanawiają, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej. Zastępuje ona odszkodowanie.
Zastrzeżenie jej w umowie daje wymierne korzyści. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy nie musimy przejmować się kłopotliwym wykazywaniem rozmiarów poniesionej przy tej okazji szkody. Co więcej w razie zastrzeżenia kary umownej zaniedbania czy zwłoka ze strony naszego kontrahenta mogą czasami okazać się dla nas bardziej opłacalne niż prawidłowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta