Kiedy warto zwiększyć, a kiedy obniżyć stawki amortyzacji
Amortyzacja to jeden z elementów planowania podatkowego. Przedsiębiorca ma tu pewne możliwości manewru. Może np. obniżyć stawkę, a potem ją zwiększyć. Najpierw ma więc niższe koszty, a potem większe
Po co te zabiegi? Otóż regulowanie wysokości stawek może być ważnym elementem w strategii podatkowej przedsiębiorcy. Nie zawsze bowiem wyższe odpisy amortyzacyjne będą w danym okresie korzystne dla firmy. W niektórych sytuacjach warto wydłużyć okres amortyzacji poprzez obniżenie stawek, tak aby uniknąć utraty kosztów uzyskania przychodów.
Wysokość stawki amortyzacji może też mieć znaczenie przy planowaniu procesów inwestycyjnych, przejęć czy zmiany formy prawnej firmy.
Najpierw zajrzyj do wykazu...
Podstawowe roczne stawki amortyzacji określone są w wykazie, który jest załącznikiem do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).
Dla niektórych kategorii środków trwałych ustawodawca przewidział możliwość ich podwyższenia. Jednak nie zależy to tylko od woli przedsiębiorcy. Muszą bowiem zaistnieć określone obiektywne okoliczności, które dopiero dają podstawę do podjęcia decyzji o podwyższeniu stawek. Przepisy określają również maksymalną wysokość, do jakiej można zwiększyć stawki, a także od kiedy może to nastąpić.
...potem sprawdź warunki eksploatacji
Które środki trwałe można amortyzować szybciej?
- Pierwsza kategoria to budynki i budowle, które są używane w warunkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta