Jak opodatkować usługi dla unijnych kontrahentów
Jeśli unijny kontrahent przywozi do Polski towary, które potem trafiają na inne rynki UE, musi liczyć się z tym, że ich przywóz będzie traktowany jak wewnątrzwspólnotowa dostawa. Od zasady tej są wyjątki
Jednym z rozwiązań stosowanych przez unijnych przedsiębiorców jest dostarczanie polskim usługodawcom towarów (komponentów), które po przetworzeniu (złożeniu, uszlachetnieniu, przepakowaniu itp.) sprzedawane są finalnym odbiorcom w UE. Aby uprościć ten obrót, przepisy dotyczące VAT przewidują szczególne zasady opodatkowania.
Gdy towar wraca...
Przemieszczenie z jednego z krajów UE do Polski towarów należących do podatnika z UE jest co do zasady opodatkowane VAT jako tzw. wewnątrz-wspólnotowe nabycie towarów (WNT). W takim przypadku zagraniczny podatnik zobowiązany jest do zarejestrowania się do celów VAT w Polsce i do rozliczenia tutaj należnego podatku.
Od tej zasady są jednak wyjątki. Wymienia je art. 12 ust. 1 ustawy o VAT. Punkt 6 tego przepisu mówi, że z WNT nie mamy do czynienia, gdy na przywożonych przez podatnika z UE towarach mają w Polsce zostać wykonane usługi (dla tego podatnika). Warunkiem jest jednak, aby towary były niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta