Warto złożyć fiskusowi usprawiedliwienie
Gdy przedsiębiorca spóźni się z odwołaniem lub zażaleniem, może wnioskować o przywrócenie terminu. Musi jednak wykazać, że nie nastąpiło to z jego winy
Inaczej fiskus nie zajmie się jego sprawą. Wniesienie odwołania lub zażalenia po terminie powoduje bowiem, że pozostaną one nierozpoznane.
Tylko wyjątkowo...
Organ podatkowy może przywrócić termin. Zrobi to jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli zatem przegapimy czas na wniesienie np. odwołania, będziemy musieli użyć mocnych argumentów, by przekonać go, że uchybienie nastąpiło bez naszej winy.
Urzędnicy sprawdzą, czy podany przez nas powód uzasadnia brak winy.
...i tylko z ważnych powodów
O jej braku będzie przekonany dopiero, gdy stwierdzi, że dopełnienie konkretnego obowiązku było niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia. Przepisy nie podają, nawet przykładowo, jakie powody mogą uzasadniać przywrócenie terminu. Naczelny Sąd Administracyjny twierdzi, że warunek braku zawinienia w uchybieniu terminowi należy oceniać w kategoriach zachowania przez zainteresowanego reguł starannego działania (wyrok z 11 sierpnia 1999 r., I SA/Gd 745/98). Aby zatem uprawdopodobnić brak winy, trzeba uwiarygodnić swoją staranność oraz to, że przeszkoda była niezależna i istniała cały czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta