Jak udzielać wolnego, gdy przybywa wakacji
Pracodawcy mają wątpliwości, w jaki sposób i kiedy powinni ma udzielić wypoczynku, gdy pracownik w trakcie roku kalendarzowego nabywa prawo do urlopu uzupełniającego
Nie jest to sytuacja rzadka. Dotyczy bowiem wszystkich tych, którzy najpierw korzystają z 20 dni wypoczynku, a wraz z większym stażem zatrudnienia zyskują dodatkowe 6 dni. O tzw. urlopie uzupełniającym mówi art. 158 kodeksu pracy. Stanowi on, że pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.
Z 20 na 26 dni
Najbardziej typowa sytuacja to taka, gdy po skorzystaniu z 20 dni urlopu pracownik w trakcie roku kalendarzowego uzyskuje dłuższy staż zatrudnienia (zgodnie z art. 154 § 1 k.p. co najmniej dziesięcioletni). Wówczas pracodawca powinien mu udzielić dodatkowych sześciu dni urlopu wypoczynkowego.
Prawo do wyższego urlopu w ciągu roku to nie tylko efekt uzyskania zwiększonego stażu pracy, ale także ukończenia szkoły, w której odbyty okres nauki wlicza się do stażu pracy. Zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta