Jak świat handluje artystami
Plastyczny boom w Berlinie. Listopad w stolicy Niemiec otwierają wielkie targi – 13. Art Forum i cztery inne „jarmarki” sztuki oraz około 130 wystaw w galeriach. Plus retrospektywy Paula Klee i Jeffa Koonsa, Andy’ego Warhola i Josepha Beuysa
13. edycja Art Forum została opóźniona o miesiąc. Na przekór 12-letnim nawykom i wbrew tradycji – przecież przełom października i listopada nie kojarzy się z euforią handlową.
Mimo to organizatorzy zaryzykowali. W zamian dali więcej atrakcji niż kiedykolwiek. Przede wszystkim zsynchronizowali targi z ekspozycjami tematycznie oscylującymi wokół kultu artystów.
Reklama marzeń
13. Art Forum kończy się dziś o godz. 20. Nosi tytuł „Desire” (pożądanie). Pojemna nazwa – wszak każdy pragnie czego innego. A jak nie wie, trzeba mu to zasugerować. Zareklamować. Wiadomo też, że towar należy pomysłowo pokazać. Toteż marszandzi wyłazili ze skóry, żeby ich stoiska prezentowały się efektownie. Wymyślali własne podtematy, indywidualnie aranżowali ekspozycje, malowali ściany, rozdawali pamiątki.
W rezultacie Art Forum przeobraziło się w popisy 121 galerii z 25 krajów. Polskę reprezentowały Zderzak, Le Guern i Żak/Branicka (galeria krakowsko-berlińska). To nie wszystko – targom w Messe Berlin towarzyszyły cztery imprezy handlowe na terenie miasta.
Jakby było nie dość atrakcji, Art Forum spleciono ze specjalną prezentacją „difference, what difference?” (32 autorów, prace rozrzucone po całej przestrzeni targów). Sprytna nazwa – istotnie nie było widać różnicy pomiędzy ofertą na stoiskach targowych a propozycją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta