Ryczałtowcy mogą się wybronić
Fiskus wszczął już 74 postępowania wobec osób, które pozostają na ryczałcie, choć od lat nie mają do tego prawa. Mimo to Ministerstwo Finansów nie chce przyznać, że sprawa jest poważna
Ministerstwo Finansów wciąż twierdzi, że małe firmy, które już w 2002 r. płaciły i nadal płacą podatek dochodowy w formie zryczałtowanej, nie musiały składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania do 20 stycznia 2003 r.
Przypomnijmy – 1 stycznia 2003 r. zaczęły obowiązywać zmienione przepisy, na podstawie których małe firmy, które raz wybrały ryczałt, nie muszą składać oświadczenia potwierdzającego wybór tej formy opodatkowania, dopóki nie utracą do niej prawa albo same nie zechcą z niej zrezygnować. Zabrakło jednak przepisów przejściowych, które uregulowałyby sytuację osób będących na ryczałcie przed wejściem w życie tej zmiany (pisaliśmy o tym w „Rz” 24 października).
Minister finansów wydał
w grudniu 2002 r. urzędową interpretację (nr PB2/MW-033-0562-2684/02), w której potwierdził, że również ci podatnicy nie muszą składać oświadczeń. I do tego stosowały się urzędy skarbowe, odmawiając przyjmowania pisemnych oświadczeń od podatników lub ich pełnomocników.
Sytuacja ryczałtowców diametralnie się zmieniła po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 37/06), który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta