Usługa jest zwolniona z VAT, jeśli korzysta z niej sportowiec
Nie można ograniczać prawa do zwolnienia usług związanych ze sportem i świadczonych dla klubów, jeśli ich faktycznym beneficjentem jest zawodnik
To wnioski z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 16 października 2008 r. w sprawie Canterbury Hockey Club and Canterbury Ladies Hockey Club (C-253/07).
Kto jest nabywcą
Usługi związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym są zwolnione z VAT na podstawie art. 132 ust. 1 lit. m dyrektywy 2006/112/WE (wcześniej art. 13A (1)(m) VI dyrektywy). Zwolnienie to stosuje się pod kilkoma warunkami.
Jednym z nich jest wymóg, aby podmiot świadczący te usługi nie był nastawiony na osiąganie zysku (musi być to organizacja typu non profit). Spór rozstrzygnięty przez Trybunał dotyczył jednak innego warunku, a mianowicie określenia statusu nabywcy takich usług.
Zgodnie z dyrektywą zwolnienie stosuje się, o ile usługi są świadczone na rzecz „osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym”. Czy za „osoby uprawiające sport” mogą być uznane również osoby prawne i organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta