Czytelnicy pytają, GPP odpowiada: Każde zaświadczenie potwierdza stan ciąży
Czy pracownicy, która jest w ciąży i dostarczyła o tym zaświadczenie, należy się wynagrodzenie chorobowe płatne w 100 proc., skoro pochodzi ono od lekarza ogólnego, nie ma kodu B i opiewa na trzy dni z powodu przeziębienia?
Tak. Pracownica w ciąży ma prawo do 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby (art. 92 § 2 k.p.), jak również do 100 proc. zasiłku chorobowego (art. 11 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) – bez względu na to, czy jej niezdolność do pracy ma związek z ciążą, czy nie.
Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru z powodu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (druk ZUS ZLA) z kodem literowym B lub jeśli nie ma takiego kodu – odrębne zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży.
Ponieważ pracownica udokumentowała stan ciąży odrębnym zaświadczeniem lekarskim, to brak kodu B na zwolnieniu lekarskim nie pozbawia jej prawa do 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby.