Zleceniobiorca nie zostanie związkowcem
Z wynagrodzenia wykonawcy nie wolno potrącać składek związkowych, bo taka osoba w ogóle nie ma prawa należeć do organizacji
– Jako kadrowa otrzymałam od osoby będącej zleceniobiorcą pisemną prośbę o potrącanie z jej wynagrodzenia składek z racji przynależności do związku zawodowego (oraz informację NSZZ „Solidarność”, że ta osoba uchwałą organizacji została do niej przyjęta). Związek twierdzi, że ma prawo przyjąć zleceniobiorcę na członka, gdyż w jego statucie jest zapis, że może nim zostać również osoba, która „czerpie środki utrzymania z pracy opartej na innej podstawie niż stosunek pracy”. Czy zatem zleceniobiorca może być członkiem związku zawodowego? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Związek zawodowy jest organizacją „ludzi pracy”. Ma reprezentować i bronić praw, interesów zawodowych i socjalnych osób zatrudnionych. Jednak to szerokie pojęcie obejmuje nie tylko pracowników.
Najczęściej pracownicy
O tym, kto może należeć do związku, przesądza ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz). Jej art. 2 określa tzw. prawo koalicji ludzi pracy. Można przy tym wyróżnić pełne i ograniczone prawo koalicji. Pełne polega na możliwości uczestniczenia w tworzeniu związku zawodowego jak i przystępowania do istniejącej organizacji, a ograniczone – wyłącznie na przynależności i przystępowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta