Łatwiejsze będzie rozliczanie sprzedaży za granicę
Dzięki obowiązującym od 1 grudnia rozwiązaniom firmy rzadziej będą zmuszone do korygowania deklaracji, a podatnicy sprzedający towary do innych krajów unijnych zyskają więcej czasu na skompletowanie dokumentów potwierdzających prawo do zerowej stawki podatku
W niektórych firmach ciągłe wypełnianie korekt deklaracji VAT to jeden z głównych problemów działów księgowości. Zajmuje im to wiele czasu, mimo że nie popełniają żadnych błędów. Obowiązek weryfikowania rozliczeń często wynika bowiem z tego, że podatnik nie otrzymał na czas dokumentów od kontrahentów. Najczęściej dochodzi do tego, gdy są to firmy zagraniczne. Od 1 grudnia przepisy w tym zakresie są mniej restrykcyjne.
Łatwiejsza dostawa
Przykładem korzystnych zmian są nowe zasady stosowania stawki zero przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (dalej WDT). Dotychczas firma mogła zastosować stawkę zero, jeśli do dnia złożenia deklaracji za okres, w którym dokonała dostawy, zgromadziła dokumentację potwierdzającą wywóz towaru i dostarczenie go nabywcy. Gdy sprzedaż następowała w ostatnich dniach miesiąca, miała na to niecały miesiąc. Jeśli się nie udało, konieczne było naliczenie VAT według takiej stawki, jaka obowiązywałaby przy sprzedaży takich towarów w kraju, czyli najczęściej 22 proc. Dopiero w momencie gdy firma zgromadziła odpowiednie dokumenty, miała prawo do skorygowania deklaracji za okres, w którym nastąpiła sprzedaż. Wiązało się to więc z wieloma komplikacjami i koniecznością oczekiwania na zwrot pieniędzy.
Teraz korekt związanych z WDT będzie znacznie mniej. Jeżeli podatnik nie zgromadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta