Bez pozwu się nie obejdzie
Kiedy próby negocjacji zawodzą, nie pozostaje nic innego, jak skierować sprawę do sądu. Przyda się do tego umiejętność pisania pozwów
Pozew to pismo wszczynające proces sądowy. Nie musi go pisać osoba zawodowo zajmująca się udzielaniem pomocy prawnej, tak jak adwokat czy radca prawny. Możesz to zrobić sam. Podobnie zresztą jak samemu wolno ci działać w swojej sprawie przed sądem. Od tej ostatniej reguły jest jednak pewien wyjątek. Otóż w postępowaniu przed Sądem Najwyższym stronę musi zastąpić profesjonalny pełnomocnik. Od pozwu do Sądu Najwyższego droga jednak na ogół daleka.
Jednego wzorca nie ma
Pozew jest pismem procesowym i musi spełniać wymogi przed takim pismem stawiane. Kodeks postępowania cywilnego wymienia kilka elementów, których umieszczenie w pozwie jest obowiązkowe. Poza tym autorowi takiego dokumentu wolno włączyć do niego także inne, które uzna za stosowne.
Jednego obowiązującego wzorca pozwu nie ma. Ważne jest jedynie to, ażeby znalazło się w nim to, czego ustawodawca wymaga. Kolejność natomiast jest w zasadzie dowolna. Oczywiście pewne wymogi narzuca tu logika. Utarł się też już pewien zwyczaj i najlepiej po prostu go przestrzegać.
Krok po kroku
Pracę nad pozwem zacząć można od podania miejsca i daty jego sporządzenia (np. „Skarżysko-Kamienna, 19 listopada 2008...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta