Administracja lokalna dostanie nowe przepisy
Ustawa o pracownikach samorządowych likwiduje kategorię urzędników mianowanych w gminach. Dla początkujących wprowadza służbę przygotowawczą
Jeśli ustawę podpisze prezydent, wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r. „Rz” w kilku odsłonach przybliży czytelnikom postanowienia ustawy, zaczynając od wymagań stawianych pracownikom samorządowym.
Wymagania sprecyzowane
Pracownikiem samorządowym będzie mógł zostać obywatel polski (osoba bez polskiego obywatelstwa wyjątkowo będzie mogła zostać zatrudniona na stanowisku, na którym się nie wykonuje, czy to bezpośrednio, czy pośrednio, władzy publicznej ani funkcji chroniących interesy państwa, musi jednak znać język polski i mieć tę znajomość potwierdzoną odpowiednim dokumentem). Kolejny warunek to pełna zdolność do czynności prawnych oraz pełnia praw publicznych. Wreszcie potrzebne będą kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Pracownik zatrudniony na podstawie wyboru (np. marszałek, starosta) lub powołania (np. zastępca wójta, skarbnik)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta