Pracodawca może wypożyczyć swoją załogę innej firmie
Gdy zakład przeżywa okresowy spadek zamówień, może być zainteresowany ograniczeniem kosztów pracy. Nie od razu musi jednak zwalniać pracowników. Może ich wynająć innej firmie
Na zastosowanie takiego leasingu pracowniczego pozwala art. 1741 kodeksu pracy (k.p.). Pracodawca może się porozumieć z innym przedsiębiorcą, że zatrudni jego personel przez określony czas. W tym zaś okresie macierzysty zakład udzieli pracownikom urlopu bezpłatnego i w ten sposób zaoszczędzi na wynagrodzeniach i składkach na ubezpieczenia. W międzyczasie zaś sytuacja może się poprawić i być może się uda uniknąć wypowiadania umów i wiążących się z tym obowiązków, w tym wypłaty odpraw.
Wypożyczenie pracowników wymaga zachowania określonej procedury. Poza tym takim rozwiązaniem muszą być zainteresowane wszystkie strony – wynajmowany pracownik oraz dwóch pracodawców.
Aprobata pracownika
Szef nie wypożyczy bowiem pracownika innej firmie bez jego zgody. Musi być ona wyrażona w szczególnej formie – na piśmie. Może się zgodzić zarówno przed zawarciem porozumienia między pracodawcami, jak i później, choć oczywiście łatwiej mu będzie podjąć decyzję, znając jego postanowienia.
W czasie gdy podwładny pracuje w innej firmie, u swojego macierzystego pracodawcy przebywa na urlopie bezpłatnym. W tym wypadku z inicjatywą udzielania go może wystąpić pracodawca. To wyjątek od ogólnej reguły z art. 174 § 1 k.p., że urlopu wypoczynkowego udziela się na wniosek pracownika.
Porozumienie i umowa ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta