Ze złymi długami można sobie poradzić
Ryzyko związane z wpływem braku zapłaty za towary i usługi na prowadzoną przez nas działalność można zminimalizować i zyskać na rozliczeniach podatkowych
Coraz więcej firm, zwłaszcza w okresie kryzysu finansowego, musi się liczyć z nieterminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów, a często wręcz z ich brakiem. Powstaje wtedy pytanie: jak postępować, aby zminimalizować wpływ braku płatności na prowadzoną działalność gospodarczą? Okazuje się, że są na to sposoby.
Prostsze wymagania
Od 1 grudnia 2008 roku zostały złagodzone przepisy ustawy o VAT dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami w stosunku do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona oraz zostały spełnione pozostałe warunki formalne, podatnik ma prawo do dokonania korekty VAT należnego.
Przez uprawdopodobnienie ustawodawca rozumie brak uregulowania wierzytelności w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. W praktyce oznacza to, że podatnik w celu korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności nie jest już związany warunkiem, iż wierzytelność ta musi stanowić koszt uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta