O czym trzeba pamiętać, przygotowując roczne sprawozdanie finansowe
31 grudnia to dzień bilansowy dla zdecydowanej większości firm prowadzących księgi rachunkowe. Na ten dzień muszą sporządzić kompletne sprawozdanie finansowe za 2008 rok. Warto się do niego przygotować wcześniej
Wyjątkiem są firmy, w których rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym (u nich dzień bilansowy przypada w innym terminie).
Zarówno sporządzanie sprawozdania, jak i późniejsze z nim postępowanie to zbiór określonych w ustawie o rachunkowości czynności i procedur. Są to sprawy związane z technicznym przygotowaniem bilansu, z zamykaniem ksiąg oraz procedurą zatwierdzania sprawozdania. Im właśnie chcielibyśmy poświęcić dzisiejszy artykuł.
Na początek inwentaryzacja i wybór audytora (jeśli sprawozdanie ma być badane przez biegłego rewidenta).
Zaczynamy od inwentaryzacji...
Art. 26 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm., dalej ustawa) obliguje do przeprowadzania, na ostatni dzień każdego roku obrotowego, inwentaryzacji na zasadach określonych w rozdziale 3. Inwentaryzacji powinny być poddane bezwzględnie wszystkie aktywa i pasywa jednostki (w tym także – choć z pewnymi wyjątkami – pozabilansowe), z wyłączeniem tych, dla których przepisy rozdziału 3 przewidują możliwość przeprowadzania spisu z natury raz w ciągu dwóch bądź raz w ciągu czterech lat. Procedury inwentaryzacyjne dla większości składników aktywów mogą być rozpoczęte już w ostatnim kwartale roku obrotowego (art. 26 ust. 3 ustawy). Zakończenie inwentaryzacji musi natomiast nastąpić do 15 dnia po dniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta